Соціокультурна діяльність

Щасливий сторітелінг

20 березня – день, коли відзначається Міжнародний день щастя та Всесвітній день сторітелінгу.


Сторітелінг – це англійське слово, що означає спосіб передання інформації через розповідання історій. Сторітелінг використовують, щоб розважити, залучити або переконати співрозмовника (аудиторію). Сюжет будується таким чином, щоб зацікавити слухача, заволодіти його уявою, мотивувати на вчинок, домогтися максимально високих результатів, та змусити повірити в краще; щоб за позитивним прикладом героя розповіді розв’язати певну проблему чи внутрішній конфлікт.


Об’єднавши ці дві чудові події, бібліотекою та практичним психологом академії Тетяною Климач було проведено просвітницький захід з елементами тренінгу «Щасливий сторітелінг».
Студенти дізналися: про історію походження сторітелінгу, його структуру та можливості використання в різних сферах людської діяльності; про коефіцієнт Валового Національного Щастя, Міжнародний індекс Щастя та про країни, які за цима показниками є найщасливішими.
На практичних заняттях з елементами тренінгу студенти були об’єднані у групи, в яких склали свій щасливий сторітелінг та захистили його. Також було проведено анкетування «Чи щасливий ти?», за яким було визначено, що більшість учасників заходу «майже щасливі» та 80% опитуваних відзначили: «Якби мене більше цінили, то я б відчував себе найщасливішим».Цього дня присутнім також було презентовано відео-бліц «Сторітерапія від ВДНЗУ «УМСА» – «Лікуємо щастям», створений бібліотекою, студентським парламентом, відділом ТЗН академії та який за декілька днів можна буде переглянути на нашому блозі.

У Міжнародний день дарування книг, 14 лютого, за підтримки та участі студентського профкому і студентського парламенту, в бібліотеці тривала акція «Подаруй книгу бібліотеці Академії».
Факт надходження дарів у бібліотеку – це показник її престижу і місця в житті академії. Тому, працівники книгозбірні із хвилюванням та надією з 9 години ранку чекали на дарувальників у центральній читальній залі. Та вже за годину стало зрозуміло, що традиції меценатства живуть і донині у стінах нашої академії. Ректор, проректор, завідувачі кафедр, викладачі, студенти, співробітники вишу взяли активну участь в Акції. (список див. тут) 
Того дня до фонду бібліотеки надійшло 240 книг та 48 журналів. Ми безмежно вдячні всім, хто не залишився байдужим і долучився до ініціативи подарувати книги бібліотеці академії.  Ім'я кожного мецената  війшло в історію бібліотеки ВДНЗУ «УМСА»! (фото тут)
В усі роки існування бібліотеки академії, вагомим поповненням її фондів були подаровані користувачами з приватних бібліотек книги, як уже читані, так і зовсім нові. Деякі з них були представлені на перегляді літератури «Книги з добрих рук», що діяв під час Акції у центральній читальній залі.На урочистому заході «Дари безцінні: книги, подаровані читачами» були озвучені унікальні факти з історії книгозбірні медичної академії, про які мало хто знає і які було знайдено в результаті ретельного пошуку та аналізу подарункової літератури, що надходила до фонду бібліотеки протягом років. А також усі присутні насолодилися гумором від команди КВК стоматологічного факультету.Той, хто подарував книги бібліотеці академії – дійсно зробив доброчинний вчинок. І хоча наша бібліотека приймає книги в дарунок у будь-який день і час, ця Акція є дуже важливою, бо вона сприяє підвищенню престижу книги, є надійним джерелом поповнення бібліотечного фонду без залучення джерел фінансування.


Напередодні свята
Напередодні свята Міжнародного дня дарування книг хлопці зі студентського профкому у незвичний спосіб нагадували академічній громаді, що завтра, у центральній читальній залі бібліотеки з 9.00 до 19.00 триватиме Акція «Подаруй книгу бібліотеці академії», а о 12.30 відбудеться урочистий захід «Дари безцінні: книги, подаровані читачами».

Тобі, абітурієнте!У День відкритих дверей ВДНЗ України «Українська медична стоматологічна академія» майбутні вступники завітали і до бібліотеки академії. 


Спеціально для абітурієнтів було організовано інформаційну зону в головній читальній залі «Тобі, абітурієнте!» та проведено ознайомлювальну екскурсію  бібліотекою. Майбутні студенти дізналися про новітні інформаційні технології, цінні інтернет-ресурси, що використовуються і впроваджуються бібліотекою, про роботу абонементів та читальних зал, про соціокультурне бібліотечне життя. Всіх екскурсантів було запрошено до віртуального спілкування на бібліотечному блозі.
Чайна симфонія

15 грудня, у Міжнародний день чаю, вже традиційно (другий рік поспіль) центральна читальна зала бібліотеки академії наповнилася чайними ароматами. 


Трав’яний збір із м’яти, липи, бузини, чебрецю, нагідки, шипшини, що приготовлений співробітниками бібліотеки з екологічно чистої сировини, зібраної на луках Полтавщини – це не лише смачний та ароматний напій, а також джерело корисних вітамінів, яких особливо не вистачає людському організму взимку. Зараз, коли епідемічний поріг захворюваності на грип у місті збільшився, теплий чай у спокійній, доброзичливій атмосфері читальної зали є дуже корисним і доречним.

За фінансової підтримки та активної участі студентського профкому УМСА, цього виняткового дня користувачі бібліотеки могли насолодитися також чорним і зеленим чаєм та скуштувати різне печиво.

  


Приємною несподіванкою для всіх присутніх стала поява у читальній залі ректора академії Вячеслава Миколайовича Ждана та проректора з науково-педагогічної та виховної роботи Похилька Валерія Івановича, яким теж було запропоновано скуштувати чай. Як справжні лікарі, вони обрали трав’яний чай, зазначивши усі корисні властивості кожного елементу, що входили до його складу. Спілкування за чашкою духмяного чаю сприяло до продуктивної бесіди про справи бібліотечні й нагальні.

      
  А ще, Вячеслав Миколайович пообіцяв подарувати бібліотеці старовинний самовар для оформлення більш колоритного дизайну подібних акцій і вже увечері великий антикварний самовар XIX ст. парової самоварної фабрики «Василіи Александръ Павелъ Баташевы» із шістнадцятьма медалями красувався в читальній залі. Дякуємо за цінний подарунок, який  надихнув нас на нові ідеї організації  в бібліотеці культурно-мистецьких заходів.


Маємо надію, що й наступні роки в Міжнародний день чаю читачі центральної читальної зали бібліотеки академії зможуть насолодитися запашним ароматним чаєм.

Оберіг людської доліДо Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва  у центральній читальній залі бібліотеки відбулася арт-зустріч із відомою лялькаркою, Заслуженим майстром народної творчості України, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреатом премії імені В. Короленка та премії Самійла Величка, учасницею багатьох міжнародних і регіональних виставок, обласних етнографічних та фольклорних свят і фестивалів – Наталією Свиридюк.Більше 20 ляльок-мотанок було представлено на загал. Естетично досконалі та науково достовірні, магічні символи-обереги, що несуть у собі творче відображення звичаїв народу – вони захопили присутніх своєю щирістю та гармонією. Поряд із такою лялькою, дійсно, ідентифікуєш себе українцем!

Приємні та змістовні хвилини спілкування із Майстром наповнили читальну залу потужною силою творчості. І вражаюче відкриття – Народне мистецтво можна не тільки споглядати, а й читати, бо там все символічно,  художньо й етнографічно вивірено! 


Студенти першого курсу стоматологічного факультету (6, 7 гр.), що були запрошені на зустріч, дізналися і про історію виникнення вузлової ляльки-мотанки, яку розповіла Христина Павловська (студентка четвертого курсу стоматологічного факультету), і про унікальність української народної ляльки, і про творчі здобутки народного майстра Наталії Свиридюк.  А ще вони стали учасниками майстер-класу від пані Наталії із зав’язування хустки на голові.Маємо надію, що та добра енергетика, яка сходила того дня від прадавньої реліквії українського народу – ляльки-мотанки, ще довго оберігатиме серця присутніх від усіляких тривог і негараздів. 
Бліц-бесіди в бібліотеці


Тривають Дні відкритих дверей для першокурсників.
 Крім загального уявлення про бібліотечні послуги та ресурси, студенти мають можливіть прослухати одну із бліц-бесід, що пропонують бібліотекарі.
Наприклад, з бліц-бесіди «Волонтерство заради миру» слухачі  дізналися про курси надання першої медичної допомоги, що організовані Центром екстреннної медичної допомоги та медицини катастроф Полтавської області, про історію легендарної собаки Баррі, яка врятувала багато життів й іменем якої названо волонтерську організацію.Про визначних діячів медичної галузі, основоположників  ВДНЗУ "УМСА", що стояли у витоків нашої академії, студенти дізналися з презентації першого розділу віртуального путівника «Сторінки академічної біографії в книжкових виданнях. Видатні особистості  медакадемії I періоду: 1921-1931 – Ю. Гофунг, М.Фабрикант, В.Воробйов», а також їм надано було унікальну можливість –  потримали в руках легендарний "Компендиум практического зубоврачевания" Ю. Гофунга.
Завжди вражає першокурсників  і факсимільне видання оригіналу рукопису  "Остромирове Євангеліє" та розповідь про нього. 


Порозмірковувати над  запитанням: " А чому ж книга, найдавніший з носіїв, зараз так само актуальна і витримує конкуренцію  з усіма технологіями?" студенти мали можливість на експрес-огляді носіїв і накопичувачів інформації 


Бесіда про  систему пенсійної реформи в Україні змусила першокурсників задуматись  про власне майбутнє і вже сьогодні починати  вчитися раціонально розпоряджатися фінансами.Роздуми авторитетних вчених Стівена Хокінга та Енріко Фермі про необмежність Чумацького шляху і пошуки розумних, технологічно розвинених цивілізацій на просторах Всесвіту були озвучені в бесіді-роздумі "Чи самотні ми у Всесвіті?" Бібліотека - твоя територія!
«Бібліотека – твоя територія» – під таким гаслом із 17 жовтня розпочалися Дні відкритих дверей бібліотеки для першокурсників, які триватимуть майже три тижні для медичних факультетів №1, №2 та стоматологічного факультету. Більше 700 студентів (54 групи) відвідають заняття з бібліотечної  грамотності, на якому дізнаються про можливості бібліотечних абонементів (навчальний, науковий), про універсальність центральної читальної зали та наповненість електронних читальних зал; навчаться користуватися електронним та паперовими каталогами, ознайомляться із друкованою продукцією бібліотеки, зазирнуть у віртуальний бібліотечний світ, переглянуть підручники й посібники, що представлені на перегляді «Якісна освіта – вимога XXI сторіччя». 

         Щоб уявлення про академічну бібліотеку у першокурсників було повним та вичерпним, бібліотечними працівниками підготовлено бліц-бесіди «Еволюція носіїв і накопичувачів інформації»,«Волонтерство заради миру», експрес-огляд «Страхування в Україні: нова історія і сучасний стан», бесіду-роздум «Чи самотні ми у Всесвіті», презентацію першого розділу віртуального путівника «Сторінки академічної біографії в книжкових виданнях. Видатні особистості  медакадемії Iперіоду: 1921-1931 – Ю. Гофунг, М.Фабрикант, В.Воробйов» та презентацію факсимільного видання оригіналу рукопису «Остромирове Євангеліє» – до 960-річчя з початку написання.
Всеукраїнський день бібліотек

Наприкінці вересня осінь дарує нам золото падолисту, різнобарв’я жоржин і своє неповторне свято – Всеукраїнський день бібліотек.


 З цієї нагоди у читальній залі академії відбулися урочистості, на яких були присутні: ректор академії, заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор Вячеслав Миколайович Ждан, представники адміністрації академії, викладачі, студенти та співробітники бібліотеки УМСА. Теплі слова вітань з вуст ректора, його безцінний подарунок – ключі від двох нових електронних читальних зал на 74 автоматизованих робочих місць, святкова промова директора бібліотеки, музично-поетичні виступи наших студетів,  гумор від збірної команди КВК стоматологічного факультету створили атмосферу радості. 


У свою чергу, від бібліотеки академії на честь 95-річчя академіїї та до її майбутнього ювілею – 100-річчя, присутнім було презентовано перший розділ віртуального Путівника «Сторінки академічної біографії в книжкових виданнях» – «Перший період (1921 – 1931)».  

Медик – фах життя
Напередодні свята Дня медика, в холі адмінкорпусу, за ініціативи Адміністративної ради з питань інформаційної діяльності був організований подіум «Вам долею призначено людей лікувати». На мультимедійному екрані демонструвалися відеофільми про академію, яка цьогоріч відзначає своє 95-річчя, звучала музика. А бібліотекою був організований великий перегляд  літератури «Медик – фах життя» про досягнення вітчизняної медицини, видатних медиків України, історію розвитку ВДНЗУ «УМСА». 


Окремим розділом представлені матеріали про видатних вчених академії і, зокрема, колишніх ректорів вишу полтавького періоду Лісову Н.Д., Дельву В.О. та Скрипнікова М.С.


Слава, слава лікарям,
Санітаркам, фельдшерам,
Всім медсестрам, окулістам,
Акушерам, протезистам,
стоматологам і лорам,

Славу ми співаєм хором!

Чорнобиль: гіркий спомин і вічний біль

У ніч із 25 на 26 квітня 1986 року о 1 год.  23 хв. 40 сек., коли всі спали безтурботним сном, над 4-м реактором Чорнобильської атомної електростанції несподівано нічну темряву розірвало велетенське полум'я. Розпочався новий відлік українського часу. Болісний. Гіркий. Печальний...
Кожного року, 26 квітня, жахливі спогади очевидців, моторошні відеорепортажі, нові документальні стрічки і так… 30 років ми привертаємо увагу як української, так і світової громадськості до страждань людей, які зазнали і продовжують зазнавати впливу радіації.


«Чорнобиль: гіркий спомин і вічний біль» – ілюстративно-книжковий перегляд із відеосупроводом організовано бібліотекою в цей день у холі адмінкорпусу академії, який тривав із 10 до 13 години. 


На перервах глядачі мали можливість переглянути віртуальну виставку «Чорнобиль: 30 років після пекла», відеоролики, присвячені цій тргагічній події, а також вражаючий документальний фільм «Чорнобиль. Загублений світ».
Дорога в нікуди... Точніше, вона до Чорнобиля, але вона не має вороття. Чорнобиль...«His Majesty English»

Президентом України Петром Порошенком 2016 рік оголошено Роком англійської мови в Україні. Підтримуючи рішення Глави держави, до Міжнародного дня англійської мови у ВДНЗУ «УМСА» організовано просвітницький захід «His Majesty English», який тривав із 10 до 14 години 21 квітня у холі адмінкорпусу.


«Літературний вернісаж» улаштували організатори дійства – академічна бібліотека. Маючи у своєму фонді більше 15 тисяч примірників англійською мовою, на огляд громаді було представлено до 300 книг: атласи, словники, довідники; навчальна та художня література; періодичні видання; книги, видані викладачами УМСА; гордість нашої бібліотеки – старовинні видання англійською мовою і книги, подаровані україно-американським благодійним фондом Sabre-Svitlo Foundation та професорами американських університетів під патронатом Степана Ладижинського.

 «Віртуально подорожувала» розділами перегляду разом із глядачами бібліограф Наталія Кузьміна та вдало дебютувала у ролі ведучої бібліотекар Оксана Гурцева.


Для присутніх на заході англомовних іноземних студентів послідовний переклад англійською мовою здійснювала начальник відділу з міжнародних зв’язків – Ірина Василівна Шкурупій.
Цього дня лунали пісні англійською у виконанні студентів Володимира Попова, Дмитра Климчука, Анни Семеренко, Оксани Алексеєнко.


Активну участь і підтримку у святі надали деканат факультету підготовки іноземних студентів на чолі з Лілією Володимирівною Бурею. Зворушливу промову виголосив англійською студент VI курсу медичного факультету з Нігерії Бамбідуро Ідову Олагоре.


 Його звернення до викладачів академії та вітальні слова на честь 95-річчя ВДНЗУ «УМСА» вразили слухачів.Окремі слова вдячності нашим помічникам – студентам стоматологічного і медичного факультету: Губанову Владиславу, Полякову Дмитру, Токару Владиславу, Саркісяну Артему, Дондику Денису. 


Полотняні царівни

На науковому абонементі бібліотеки академії відбулася зустріч із відомою полтавською лялькаркою, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України Наталкою Свиридюк. 
 

Декілька чудових витворів майстрині представлено на виставці «Полотняні царівни».

Багато ляльок-полтавок Наталії Свиридюк прописалися у Канаді, США, Німеччині, Бельгії, Туркменістані та інших країнах, де майстриня представляла українське народне мистецтво. А ще вони стали членами родин відомих політиків і артистів, дипломатів.

Про історію тисячолітніх народних оберегів майстриня може розповідати годинами, а тому в планах бібліотеки УМСА – у Всеукраїнський день культури та майстрів народного мистецтва (9 листопада) презентувати творчість Наталії Свиридюк студентській молоді медичної академії.

Не потони в інформаційному дощі: будь медіаграмотним
2.03.2016

Драматичні події в нашій країні, пов'язані з Революцією Гідності, анексією Криму та початком військових дій на Донбасі міцно прикували мільйони людей до стрічок новин. Багато хто з наших співгромадян, можливо, вперше в своєму житті став настільки залежним від новин. Як ніколи, гостро, в українському суспільстві постало питання медіаосвіти, медіакультури.
Ось тому, на всі  освітні заклади України, в тому числі  і бібліотеки, покладено відповідальну місію -  формувати у своїх слухачів, читачів навички медіаграмотності.
Чому важливо бути медіаграмотним? Що таке інформація? Що таке пропаганда? Як не стати мішенню маніпуляцій та дезінформації? Чому потрібно вміти інтерпретувати, аналізувати та оцінювати медіамеседжі, розуміти їхню суть, адресну спрямованість, мету, викривати приховане значення та шкідливий вплив окремої медіаінформації? Як перевірити інформацію на достовірність? Такі питання на розгляд було запропоновано студентам двох груп другого курсу медичного факультету. 
Захід проходив у центральній читальній залі бібліотеки за участі: завідувача кафедри філософії та суспільних наук Салія А.В., практичного психолога Климач Т.М. та працівників бібліотеки ВДНЗУ "УМСА".Анатолій Володимирович Салій зробив невеликий екскурс в історію виникнення різноманітних технологій і прийомів пропаганди, виділив деякі відмінності об’єктивної інформації від пропагандистських маніпуляцій, наголосив на важливості вміння застосовувати навички критичного мислення при роботі з інформацією.


У світі не знайдеться людини, яка хоча б одного разу не стала жертвою маніпулювання. Через помилкову, неправдиву, перекручену інформацію ми можемо заподіяти шкоду і собі, й іншим. Щоб не потрапити в біду, дуже важливо вміти перевіряти отримані відомості на достовірність. 

Разом зі студентами на конкретних прикладах було розглянуто різноманітні технологічні маніпуляції з інформацією, відбулося знайомство з прийомами деконструкції контенту, що поширюють медіа.

Практичні завдання з елементами тренінгу провела Тетяна Миколаївна Климач. Студенти складали практичні маркери та інструментарій для визначення інформації та пропаганди, а також дізнались про власників телеканалів та сенс їх капіталовкладень в українське телебачення.


За підсумковим анкетуванням ми визначили, що студенти зацікавились даною темою, їх медіаграмотність зросла. Планується проведення низки  подібних заходів. 


Дні відкритих дверей у бібліотеці30 вересня  - Всеукраїнський день бібліотек

Фото
Текст«Подих часу: старовинні видання в бібліотеці»

Фото
Текст

Інтернаціоналізація вищої  медичної освіти

 Інформаційні    планшети

Текст + фото
Презентація книги  Олександра Архіповця
 «Вальс-бостон».
30.10.2012 Всеукраїнський день бібліотек. 
28.09.2012 
 


Дні відкритих дверей для першокурсників
листопад 2012
Фото
Текст
 
МІЖНАРОДНА
НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ
„Медичні бібліотеки України в сучасному світі
науки, культури, освіти”, Полтава, 16-17 травня 2012 року
Фото

 

Виставки, презентації, організація культурно - просвітницьких заходів - це робота провідного бібліотекаря Резутіної Тетяни Юріївни.
В академії її знають майже всі студенти та співробітники, адже вона є незмінним ініціатором та  організатором всього, що презентує бібліотека.
Молода, невтомна, артистична , вона із завзяттям береться  і за розробку сценаріїв, і за  оформлення зали, і за проведення всіх масових заходів. А ще, вона незмінна  солістка нашого хору "Криниця".